OK Snab
  • Kalender
  • Ny eller nysgerrig
    • Prøv orienteringsløb i OK Snab
    • Udstyr
    • Hvad koster det?
    • Fællesskabet
    • Signaturer mv.
    • Konkurrencer
    • Indmeldelse i OK Snab
  • Mest for medlemmer
    • Nyheder
      • Nyt om klubben
      • Arrangementer
      • Formandsnyt
      • Pressemeddelelser
      • Referater
    • Træning i Snab
      • Print selv
      • Resultater fra træning mv.
      • Nyt fra trænerne
      • Mødesteder
      • Praktiske forhold
      • Track dit løb
      • Fællesspisning
        • Opskrifter
      • Voksentræning
    • Ungdom
      • Målsætning
      • Træning
      • Kurser og konkurrencer
      • Tilskud
      • Frugt til ungdomsløbere
    • MTBO
    • DM-medaljer i OK Snab
    • Klubmesterskaber
      • Seneste nyt
      • Mesterskabsklasser
      • Klubmestre
    • Jule-Nisse-Natløb
      • Seneste nyt
      • Arrangører og vindere
    • Inspiration til mere
      • Spil
      • Udenlandske løb
    • Vejledninger
    • Materiel
      • Sportident - poster
      • Klippetænger / mønstre
      • Sportident - andet udstyr
      • Udlån af klubbens materiel
    • Kort
      • Stadion (sprint)
      • Skolekort
      • Find-Vej-kort
    • Links
    • Billeder
  • Stævner m.v.
    • Aktuelle stævner
    • Tidligere stævner
    • Vintertræning
      • Vintertræningsløb
    • Kurser
  • Find vej i ...
    • Find vej i Danmark
    • Find vej i Nørreskoven
    • Find vej i Sønderskoven
    • Find vej i Vejle midtby
    • Find vej i Munkebjerg
    • Find vej i Det store Vandskel
  • Om OK Snab
    • Kontakt
    • Klubhus
    • Klubben
      • Hvem er hvem?
      • Vedtægter
      • Privatlivspolitik
      • Strategier
      • Kontingent
      • Klubdragter
    • Kortsalg
    • Klubbens historie
      • Løb gennem tiderne
    • Booking
      • Snablokalet
    • OK Snab logo

Mest for medlemmer

  • Nyheder
    • Nyt om klubben
    • Arrangementer
    • Formandsnyt
    • Pressemeddelelser
    • Referater
  • Træning i Snab
  • Ungdom
  • MTBO
  • DM-medaljer i OK-Snab
  • Klubmesterskaber
  • Jule-Nisse-Natløb
  • Inspiration til mere
  • Vejledninger
  • Materiel
  • Kort
  • Links
  • Billeder

Nyt om klubben

Nyheder og informationer fra bestyrelsen, samt beretninger fra løb

WOC 2024 - Malin nr 5 i verden

Detaljer
Skrevet af: Louise Bierkampf Gjørup
Publiceret: 13. juli 2024

OK Snab's Malin Agervig Kristiansson bliver nr 5 i den individuelle Sprint til VM i Sprint-orientering, WOC 2024. KÆMPE STORT TILLYKKE - Kun 45 sek efter den svenske guld-vinder Tove Alexandersson løber Malin altså det bedste danske resultat i hus siden Maja Alm's bronze i samme disciplin i 2021.

Og så er det endda ikke uden lidt udfordringer undervejs, hvor Malin taber en del sekunder på vej til post 10. Men det kan I læse om i DOF's artikel nederst.  KÆMPE KÆMPE STORT TILLYKKE!

Læs mere …

Årets Sankt-Hans heks(emager) og rigtig god sommer

Detaljer
Skrevet af: Louise Bierkampf Gjørup
Publiceret: 27. juni 2024

Så fik vi sagt "rigtig god sommer" til hinanden med et festligt fidus-løb "Sankt Hans-løbet" og medbragt mad, kage og sodavand/øl. Vejret var perfekt og Sønderskoven fuld af fiduser - alt fra hvaler og krokodiller til bænke og blomster samt en sten, der måske mest var at finde på kortet (Marie siger hun fandt den i virkeligheden også ;o))  - også et ukendt nord, samt en ny signatur havde fundet vej til dette års Sankt Hans løb. Så ja, der var fiduser for enhver, og så er der jo så dejligt meget at snakke om bagefter ;o). Børn/unge og voksne kæmpede side om side - præmien var den sagnomspundne vandrepokal "heksekosten", så der var jo meget på spil.

Læs mere …

Vedhæftet
Vis: Resultat Skt hans 2024.pdf [313.07Kb] Download:
Uploaded torsdag, 27. juni 2024 af Louise Bierkampf Gjørup
Vis: Skt hans 2024 løsning.pdf [256.8Kb] Download:
Uploaded torsdag, 27. juni 2024 af Louise Bierkampf Gjørup
Vis: Skt Hans alle poster.pdf [742.34Kb] Download:
Uploaded torsdag, 27. juni 2024 af Louise Bierkampf Gjørup
Vis: skt hans grønt kort.pdf [178.87Kb] Download:
Uploaded torsdag, 27. juni 2024 af Louise Bierkampf Gjørup
Vis: fiduser.pdf [581.65Kb] Download:
Uploaded torsdag, 27. juni 2024 af Louise Bierkampf Gjørup
Vis: Skt Hans til hold.pdf [736.41Kb] Download:
Uploaded torsdag, 27. juni 2024 af Louise Bierkampf Gjørup

Sejr til OK Snab i Sønderheden

Detaljer
Skrevet af: Louise Bierkampf Gjørup
Publiceret: 18. juni 2024

Vejrmæssigt ramte årets anden divisionsmatch den absolut bedste dag i weekenden - og resultatmæssigt ramte alle jer Snab'ere vist også en af de bedre dage. OK Snab vandt i hvert fald en overbevisende sejr i Sønderheden, hvor OK Esbjerg var vært for den anden ud af tre divisionsmatcher i 1.division i Sydkredsen. 

Læs mere …

Axel og Rasmus udtaget til JWOC og EYOC

Detaljer
Skrevet af: Louise Bierkampf Gjørup
Publiceret: 13. juni 2024

Efter hårde testløbsdage i den forgangne weekend, er det nu offentliggjort, hvem der skal repræsentere Danmark til JWOC (junior-verdensmesterskaberne) og EYOC (ungdoms-verdensmesterskaberne). 
Og det er dejligt at kunne ønske Axel Örnhagen Jørgensen og Rasmus Edvardsen stort tillykke med udtagelsen til hhv JWOC og EYOC. 

Læs mere …

Flot debut på Ungdomsstafetten Syd

Detaljer
Skrevet af: Louise Bierkampf Gjørup
Publiceret: 13. juni 2024

39 børn/unge fra Sydkredsen deltog i den første udgave af Ungdomsstafetten – Syd, og næsten 30 forældre var med som hjælpere/postudsættere/skygger mm. Det gav en helt særlig stemning at det kun var børn/unge der løb med og mod børn/unge. Der blev løbet, heppet og hujet og alle gav den max gas i skoven.

Læs mere …

  1. Point til Sydkredsmesterskaberne 2024
  2. Ida og Malin udtaget til VM i Skotland
  3. Seje seje Ida nr 5 i World Cup KO-sprint
  4. Jeppe, Ida, Malin og Linus til WorldCup

Underkategorier

O-Oplevelser

Side 19 ud af 120

  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
OK SNAB
OK SNAB medlemsgruppe
Instagram icon oksnab #oksnab
  • Login