ved Europa-mesterskaberne for de yngste landshold i Tjekkiet.
Her Magnus i spurten ved lørdagens langdistance.
Magnus Dewett har gennem hele foråret 2011 vist, at han har et stort potentiale. Magnus blev i april Danmarksmester i Sprint-orientering. Dagen efter vandt han bronze i DM Ultralang-orientering. Senere på foråret vandt Magnus sølv ved DM i Nat-orientering.
I maj måned blev der afviklet Kredsungdomsmatch for landets 180 bedste orienteringsløbere. Skønt Magnus kun er 15 år, blev han rykket op i klassen H 17-18 år. Her blev han en flot nummer 4 kun 1 sekund fra 3. pladsen.
Disse flotte resultater har medvirket til, at Magnus Dewett i starten af juni blev udtaget til det danske U16 landshold. Landsholdet består af Danmarks 4 bedste drenge og 4 bedste piger.
Torsdag den 23. juni tog Landsholdet af sted fra Kastrup via Wien i Østrig til Jindřichův Hradec i Tjekkiet for sammen med hold fra 29 andre lande at deltage i European Youth Orienteering Championship 2011.
Programmet bestod af model-events torsdag eftermiddag. Fredag var der sprint i Třeboň, lørdag var der langdistance i Sedlo og søndag stafet i Hradiště.
Der har ikke været mulighed for, at holdet kunne komme på træningslejr i Tjekkiet, men der har været lejlighed for sammen at se på gamle kort fra området og til at tale om, hvordan man i praksis tackler terrænet. Der var tale om et kuperet kontinentalt terræn uden mange sandstens områder, som landet ellers er kendt for.
Ved sprintkonkurrencen i Třeboň by på førstedagen løb Magnus sig ind på 13. pladsen i det store og stærkt besatte felt.
Ved lørdagens langdistance i Sedlo, klarede Magnus sig også rigtig godt. Magnus udtaler dog, at han havde nogle små problemer undervejs. Terrænet var noget sværere end forventet. Sigtbarheden var nogle steder meget dårlig. Der var lidt kvas og mange diffuse postplaceringer. På trods af vanskelighederne følte Magnus sig godt tilpas i skoven og præsterede en flot 10. plads på distancen.
På trods af Magnus´ flotte resultater i foråret og det faktum, at han ved de 2 individuelle konkurrencer ved Europamesterskaberne blev henholdsvis nummer 2 og 3 af danskerne, havde landstræneren skuffende valgt ikke at udtage Magnus til Danmarks 3 mands-stafethold om søndagen.
Magnus løb i stedet på et Mix hold fra forskellige nationer, hvor han imponerede alle på 2. tur, idet han præsterede dagens hurtigste tid.
Det bliver spændende at følge Magnus fremover, og se om han kan følge op på de fine takter og kvalificere sig til Juniorlandsholdet til næste år.
Magnus har fået økonomisk støtte af Elite Vejle til deltagelsen i EYOC.




